Jak se zapojit

Podobně jako City Nature Challenge výrazně doporučujeme používat platformu iNaturalist, která má vlastní aplikaci pro chytré telefony, vybavenou automatickou identifikací druhů, což mapování výrazně usnadňuje. 

foto Kimberley Collins

PŘÍPRAVA

  1. Stáhněte si aplikaci iNaturalist (pro Android nebo iOS) do svého smartphonu nebo tabletu, případně se připojte ze svého počítače k webu iNaturalist.org, a vytvořte si účet.
  1. Přidejte se do projektu Biosmršť 2024  na iNaturalistu, abyste měli přehled o svých pozorováních i o pozorováních dalších účastníků.
  1. Ideálně si aplikaci ještě před samotným víkendem vyzkoušejte, abyste pak zbytečně neztráceli čas a byli si jisti, že Vám vše funguje, jak má.

POZOROVÁNÍ

  1. Pokud narazíte na jeden z monitorovaných druhů, pomocí aplikace iNaturalist pořiďte jeho snímek. Zelené tlačítko sloužící k přidání nového pozorování najdete vpravo dole. (Jako alternativu můžete organismus nejdřív vyfotit a pak je teprve sdílet jako pozorování na inaturalist. Takový postup má výhodu v tom, že máte větší kontrolu nad kvalitou snímku.)
  1. Zadejte, co jste vlastně viděli – můžete zvolit mezi návrhy, které vám předloží samotná aplikace. Pokud si nejste jisti druhem, zkuste zvolit alespoň vyšší úroveň klasifikace (rod, čeleď, řád). V případě, že si vůbec nejste jisti, nechte políčko prázdné, někdo to za Vás nakonec určí.
  1. Zkontrolujte si, že se Vám automaticky vložila poloha. Pokud ne, upravte si nastavení.
  1. Pokud byla daná rostlina pozorována na zahrádce, zaškrtněte položku „Žije v zajetí nebo je pěstované“. Žádné z pozorovaných zvířat by chované v zajetí být nemělo.

JINÉ APLIKACE

Pokud z nějakého důvodu nechcete používat aplikaci iNaturalist, ale přesto byste se chtěli zapojit, můžete si nainstalovat aplikaci BioLog. Pro některé skupiny organismů jsou i speciální aplikace, pro raky je to aplikace Raci v ČR, pro ptáky pak Avif.

HURÁ NA TO

Během víkendu od 24. do 26. května zaznamenejte všechna svá pozorování vybraných nepůvodních druhů v České republice pomocí aplikace iNaturalist. Pokud si nějakým určením nebudete jisti, nevadí, někdo z rozsáhlé komunity na iNaturalistu to udělá za Vás 🙂

Po skončení projektu Biosmršť 2024 však samozřejmě s pozorováním nepůvodních druhů nemusíte končit, kdykoli najdete některý z nich, budeme rádi, když jej zaznamenáte.

PŘEDEM MOC DĚKUJEME!